Gökay Bostancı
120.702
20 Şubat 2021 Cumartesi

Telegram Kullanımının E-Ticaret Sitelerine Katkıları Nelerdir?

WhatsApp’ın yeni güncellemesinden sonra insanların daha fazla kullanmaya başladığı Telegram, ciddi bir ivme kazanarak yoluna devam ediyor. E-ticaret siteleri de pazarlama ve reklam çalışmaları için Telegram’ı aktif bir şekilde kullanıyor. Peki Telegram kullanarak e-ticaret sitenize ne gibi faydalar sağlayabilirsiniz?

Telegram’ı E-Ticaret Siteniz için Neden Kullanmalısınız?

Telegram hem hız hem güvenlik konusunda ön plana çıkan ücretsiz bir mesajlaşma uygulamasıdır. Benzer mesajlaşma uygulamalarıyla benzer özelliklere sahip olan Telegram, bazı özellikleriyle rakiplerinden ayrılıyor.

Telegram’ın gelişmiş şifreleme sistemi müşterilerinizin kendilerini güvende hissetmesini sağlar. Telegram uygulamasında otomatik olarak görevler tanımlayabilir ve sohbetlerinize entegre edebileceğiniz özel botlardan yararlanabilirsiniz. Böylelikle müşterilerinize sunacağınız otomatik yanıtlarla Telegram’ı adeta bir müşteri hizmetleri olarak kullanabilirsiniz.

Telefon numaralarına ihtiyaç duymadan müşterilerinizle iletişime geçebilirsiniz. Numarasını sunmak istemeyen müşteriler Telegram gruplarınız ya da kanallarınıza sadece kullanıcı adlarını girerek erişebilirler.

Telegram’a ait veriler bulut sisteminde depolanır. Bu sayede hesaplarınıza farklı cihazlardan aynı anda erişebilirsiniz. E-ticaret sitenizi temsil eden özel kanalda birden fazla yönetici varsa sizler de bu özellikten faydalanmayı deneyebilirsiniz.

Telegram uygulamasında medya boyutu sınırlaması yoktur. Mesajlarınıza farklı görseller ve videolar ekleyerek daha zengin hale getirebilirsiniz. Böylelikle pazarladığınız ürün ve hizmetlerinize ait detaylı görseller ve videolarla müşterilerinizin dikkatini daha iyi çekmeye başlayabilirsiniz.

Uygulama sayesinde hem e-ticaret sitenize hem müşterilerinize birbirinden farklı avantajlar sunabilirsiniz. Bu avantajlar arasında aşağıdakiler yer almaktadır;

  • Online sipariş verebilme
  • Geri bildirim içeren anketler
  • Güncel veri ve bilgi paylaşımı
  • Ürün ve hizmet tanıtımı
  • Müşteri desteği
  • Siteye ek trafik getirebilme
  • Marka prestijini artırmak

Telegram Chatbot Müşteri Desteği

Telegram Chatbot’u, e-ticaret sitenizin Telegram kanalını zenginleştirir. Örneğin, botları kanalınıza ekleyerek sık sorulan sorulara müşterilerinizi bekletmeden otomatik şekilde cevap verebilirsiniz.

Hedef kitlenizin istek ve ihtiyaçlarını tahmin edebilen Chatbot’ları markanızın rutin görevlerini otomatikleştirmeye yardımcı olur. Markanıza özel kanalınızın Telegram Chatbot’unu kullanarak sipariş ve sevkiyat durumları hakkında anında güncelleme yapabilirsiniz. Özel botlar sadece belirli sorularla ilgili cevap vermekle kalmaz, video ve resim gibi çeşitli belgeler de gönderebilirler.

Markaya Özel Sticker Tasarımları

Resim ve animasyonlu GIF formatındaki dosyalardan oluşan Telegram sticker galerisi karakteristik özellikleriyle dikkat çeker. Müşterilerinizle iletişim kurarken farklı çıkartmalar kullanarak e-ticaret sitenizi eğlenceli ve keyifli bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Markaya özel çıkartma paketi tasarlayabilirsiniz. Logonuz ya da kurumsal renklerinizi temsil edebilecek eğlenceli çıkarmalar tanıtımlarınız için ideal olacaktır. Bu sayede kanalınızı kişisel hale getirebilir ve akılda kalıcı bir imaj sergileyebilirsiniz.

Telegram Grupları ve Kanalları Nedir?

Birçok kişiye aynı anda erişebileceğiniz ve daha güçlü bir iletişim ağı oluşturabileceğiniz Telegram gruplarıyla 200.000 kişiye kadar üyeye hitap edebilirsiniz. E-ticaret sitesi için yarattığınız Telegram gruplarında grup izinlerini kendiniz belirleyebilir, dosya paylaşabilir, gruplara botları ekleyebilir ve bildirimlerinizi özel hale getirebilirsiniz.

Telegram kanalları daha geniş kitlelere hitap edebilmek için tercih edilir. Sadece yöneticilerin mesaj atabileceği tek yönlü mesajlaşma imkanı sunan kanallar e-ticaret siteleri için yararlıdır. Telegram kanallarına sınırsız sayıda abone ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda kanal üzerinden gönderdiğiniz iletiler şahsi kimliğinizle değil, kanal ya da marka adınız ve fotoğrafıyla karşı tarafa iletilir.

Bu ayrıntılar dışında isterseniz herkese açık Telegram gruplarına katılarak markanızla ilgili tanıtımları da yapabilirsiniz. E-ticaret sitenizde birçok kişinin ilgisini çekebilecek konularda hazırladığınız özel blog yazılarını da paylaşırsanız sitenize son derece yararlı olabilecek organik trafik sağlayabilirsiniz.

Son Blog Yazıları