Gökay Bostancı
61.356
6 Şubat 2021 Cumartesi

Güvenli Ödeme Nedir? Nasıl Kurulur?

İnternet sitelerinden kredi kartı ile yapılan ödemelerde kart sahiplerinin güvenliğini artırmak için güvenli ödeme sistemleri kullanılır. Bu sistemler firmalar ile bankaların ortak çalışmaları neticesinde ortaya çıkar. Sisteme ise 3D Secure adı verilir. 3D Secure’dan yararlanılarak yapılan tüm ödemelerde banka ve kullanıcı arasında bir güvenlik duvarı oluşturulur. Banka tarafından sunulmuş özel 3D işlem ekranı açılır ve alışveriş yaptığınız kartın kayıtlı olduğu cep telefonuna SMS onay kodu gelir.

3D Secure, çalıntı kartlarla yapılabilecek alışverişleri engeller. Kart sahibinin telefonuna onay SMS gönderilmesi ekstra güvenlik önlemi alınmasını sağlar.

Güvenli Ödeme Sisteminin Kart Sahibine Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

İnternet alışverişlerinde 3D Secure / Verified by Visa / SecureCode gibi kart bilgileriniz korunmaya başlanır. Sisteme kayıt olmanız ve kullanmanız son derece basittir.

3D Secure, kart bilgilerinizi, kendinizin belirleyebileceği şifreniz ve güvenlik sorunuz ile güven altında tutar. Sizden başka birinin internet mağazalarından sizin kartınızla alışveriş yapması asla mümkün değildir. 3D Secure şifrenizi tamamen siz bilirsiniz ve size özel, tek kullanımlık olur.

Sisteme kayıt olmanız son derece pratiktir. Kayıt işleminden sonra ödeme sırasında şifrenizi girebilirsiniz. Günümüzde çoğu site ve banka şubesinde sizlerden kayıt işlemi yapmanız da talep edilmez. Karşınıza gelen ödeme ekranında size özel olarak oluşturulan şifre istenir ve şifreyi girdiğiniz zaman ödeme işlemi tamamlanır.

Güvenli Ödeme Sisteminin Sanal Mağazalara Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

3D Secure sistemine geçiş yapıldığı zaman işlem yapan kişinin gerçek kart sahibi olduğundan emin olursunuz. Böylelikle e-ticaret işlemleri üzerinden yapılan dolandırıcılıklar engellenir. Ayrıca alışveriş ödemelerinin kötüye kullanılması ve ters ibraz olarak geriye dönmesi gibi sorunların oranlarında gözle görülür bir düşüş yaşanmaya başlanır.

İşlem esnasında, kart sahibinden şifre kullanarak onay vermesi istendiği için olası itirazların önüne geçilmiş olursunuz. 3D Secure sistemiyle tüm sanal mağazalar, sistem kapsamında ortaya çıkan işlemlerle ilişkin ters ibraz maliyetinden kurtulabilirler.

Kredi kartı bilgilerinin güvenliğini tam olarak sağlayabilen bu sistem sanal posa göre sizi avantajlı duruma geçirir. Kart sahipleri işlem esnasında bankalarıyla etkileşim içerisinde olurlar. Bu durum hem sanal mağaza sahipleri hem kullanıcılar güven altında olur.

Güvenli Ödeme Sistemine Nasıl Başvurulur? Nasıl Kurulur?

Güvenli ödeme sisteminden yararlanabilmek için bankaya başvurmanız ve 3D Secure kaydıyla 3D Secure şifrenizi almanız gerekir. Mağazalar ise kullandıkları sanal posun bağlı oldukları banka ile iletişime geçmelidir. Sanal posun 3D ile kullanılmak istenildiği bankalara doğrudan belirtilmelidir.

Bankaya ait internet sitesindeki güvenlik kısmından hizmetlere dahil olup olunmadığıyla ilişkili bilgiler edinebilirsiniz. 3D Secure özelliğinin opsiyonel bir şekilde bankanızın tanımlamalarıyla ilişkilidir. Bazı bankalar 3D Secure özelliğini opsiyonel olarak tanımlayabilirken bazı bankalar zorunlu tutabilir.

Sanal posunuz hem 3D yetkili hem 3D olmadan işleme yetkilisiyse sanal pos kurulumunuzu yaparken ilgili yerleri inceleyebilirsiniz. Bu durumda kullanıcılar siparişlerini tamamlarken karşılarına ‘’3D Secure Kullanmak İstiyorum’’ seçeneği çıkar. Seçenek işaretlenmediği zaman 3D olmadan ve SMS doğrulaması yapılmadan alışveriş tamamlanır. Alışveriş tamamlandıktan sonra tamamen kart sahibinin onayı alınmış olur.

Entegrasyon işlemleri konusunda tecrübesiz olduğunuzu düşünüyorsanız, profesyonel destek almayı da deneyebilirsiniz. Çağımızın en büyük gereksinimleri arasında bulunan güvenli ödeme sistemine geçiş yaptığınız zaman hedef kitlenizin gözünde daha güvenilir bir marka olmayı başarabilirsiniz. Markanıza ait ödeme sistemlerinden kaynaklı sorunların giderilmesi ve bu sorunların ortadan kalkabilmesini sağlayan güvenli ödeme sistemi, bu işlemler için ayırdığınız gözle görülür bir şekilde düşürür.

Son Blog Yazıları