Gökay Bostancı
62.506
19 Ocak 2021 Salı

SEO için En İyi Google Chrome Eklentileri

İnternet sitenizi analiz edebilmek için belirli araçlara ihtiyaç duyarsınız. Chrome web mağazası sizlere SEO çalışmalarınızı yaparken yardımcı olabilecek birçok farklı eklenti sunar. Bu eklentiler sayesinde SEO çalışmalarınızı daha başarılı bir şekilde yürütebilirsiniz.

SEO Quake

SEO Quake, yapılandırılabilir seçenekleriyle sizlere gelir. SEMrush hesabıyla bir arada kullandığınız zaman sizlere faydalı bilgiler sunar. Arama sonuçlarınızdan sizlere eşsiz SEO istatistikleri sunmakla görevlidir. Aynı zamanda site içi SEO, backlink ve sosyal medya paylaşımları konusunda da SEO Quake eklentisini kullanabilirsiniz.

MozBar

MozBar sayesinde internet tarayıcısı üzerinden sitelere ait olan arama sonuçlarını detaylı bir biçimde inceleyebilirsiniz. Farklı backlink metrikleriyle birlikte bu uzantıdan bir internet sitesinin alan adı yetkilisini ya da sayfa yetkisini görebilirsiniz.

Araç çubuğu sayesinde domain otoritesi ve meta etiketleri gibi detayları öğrenebilirsiniz. Değerli veriler ve istatistikleriyle dikkat çeken MozBar, SEO çalışmalarıyla ilgilenen çoğu kişi için vazgeçilmezdir.

Ahrefs Toolbar

Ahrefs Toolbar, SEO için önemli olan metrikleri görebilmenize imkan tanır. Eklenti ile backlink sayıları, yönlendirilen alanların durumu, organik arama trafiği tahminleri, sıralama ve anahtar kelime sayısı ile anahtar kelime önerileri gibi detaylara ulaşabilirsiniz.

LinkMiner

İnternet siteniz için backlink oluşturmak istiyorsanız, LinkMiner’ı kullanabilirsiniz. LinkMiner, sayfada yer alan herhangi bir bağlantı için backlink bilgilerini ve sosyal medyaya ait verileri sıralar. Bu bağlantılara izler için CSV dosyası oluşturulur. Aynı zamanda görüntülediğiniz internet sayfasında toplam ve harici bağlantıların sayılarını da öğrenebilirsiniz.

Redirect Path

Yönlendirme çalışmaları SEO için kritik önem taşır. Redirect Path, hazır URL adresinize girdiğiniz zaman URL içerisindeki bütün yönlendirmeleri sizlere gösterir. 301, 302, 40 ve 500 durum kodlarıyla birlikte Meta ve JavaScript yönlendirmeleri gibi yönlendirmeler işaretlenir. Ayrıca sadece bir düğmeye tıklayarak HTTP üst bilgilerini ve sunucu IP adresini görebilirsiniz.

Check My Links

Bu eklenti, bağlantı oluşturucular ve içerik editörleri tarafından sıkça tercih edilir. Aynı zamanda SEO çalışmaları yapan kişiler için de yararlıdır. Sayfadaki bağlantının çalışıp çalışmadığını hızlı bir şekilde kontrol etmek istiyorsanız, bu uygulama size izin verir. Tek tıklama sayesinde sayfadaki bütün bağlantıları hızlıca tarar ve kaç tane çalışmayan bağlantı olduğunu size belirtir. Bağlantı oluşturmak için tercih edilen eklenti, çalışan linklerle eski çalışmayan linkleri değiştirebilmenize imkan tanır.

Google Analytics URL Builder

Google Analytics aracı, internet sitenizin trafiğini izleyebilmek için en güçlü araçlar arasındadır. URL Builder eklentisi, Analytics kampanyalarında izlenmesini düşündüğünüz adresleri hızlıca etiketler.

WooRank

İnternet siteleri için derinlemesine SEO raporu oluşturan WooRank, başarılı bir Google Chrome eklentisidir. Simgeye çift tıkladığınız zaman trafik tahminleri, sıralaması, AdWords trafiği gibi istatistikleri içeren SEO analizleri karşınıza gelir.

WordCounter

İçerik kalitesi SEO çalışmalarında son derece önemlidir. WordCounter, içerik kalitesini belirleyen unsurlar arasındaki uzunluğu ölçebilmenizi sağlar. İnternet sitesi üzerinde seçtiğiniz içeriğe sağ tıklayarak eklentiyi çalıştırabilir ve içeriğin kelime sayısı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Seçili metne ait tüm verileri ve istatistikleri de görmenizi sağlayan bu eklenti, seçilen alandaki kelime ve karakter sayısı, ortalama kelime uzunlukları ve uzun kelimelerin hangisi olduğuna dair size geniş kapsamlı bilgi verir.

SimilarWeb

İnternet siteleri için trafik ve anahtar kelime önerilerine ihtiyaç duyuyorsanız, SimilarWeb eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti, kullanıcıların tek tıklamalarıyla internet üzerinde arama yaparken bir web sitesine ait özel istatistikleri görmesini sağlar. Eklenti özellikle yeni ve etkileyici SEO stratejileri arayan kişiler için son derece yararlıdır.

Son Blog Yazıları