Gökay Bostancı
56.332
16 Aralık 2020 Çarşamba

Google Spam Şikayeti Nasıl Yapılır?

Google kopya içerik şikayet etme servisi sayesinde kopya içeriklere karşı yararlı bir çözüm elde edebilirsiniz. Web sitesi sahibi kendi sitesi için özgün olarak hazırladığı ve yayına aldığı içeriklerin kopyalanarak başka yerlerde paylaşıldığını fark ederse, Google spam şikayet hizmetinden yararlanabilir. Böylelikle Google arama motoru şikayet edilen siteyi en kısa sürede cezalandırır.

Google Kopya İçerik Spam Şikayeti Nasıl Yapılır?

İnternet sitesinde bulunan özgün içerikler başka bir internet sitesi tarafından kopyalanırsa bu durumu Google’a bildirebilirsiniz. Bu tür durumlarda Google’a giriş yaparak ardından sayfanın en altında yer alan ‘’Webspam bildir’’ butonuna tıklayabilirsiniz.

İlk boşluğa içerikleri kopyalayan ve sayfasında yayınlayan web sitesinin adresini yazmalısınız. İkinci boşluğa ise kopyalanan içeriğin sorgusunu ekleyebilirsiniz. Daha sonra karşınıza gelen son boşluğa ek bilgiler ekleyebilirsiniz. İnternet sitesinin adresi dışındaki bilgiler isteğinize bağlı olarak doldurulabilir. Son olarak ‘’Webspam bildir’’ butonuna tıklayabilirsiniz. Şikayet talebiniz bu adımları takip ettikten sonra Google’a iletilmiş olur.

Google Spam Şikayeti Yapılmazsa Ne Olur?

İnternet sitesi içeriklerinin çalındığını fark ettiyseniz vakit kaybetmeden bildirim yapmalısınız. Aksi takdirde sizin içeriklerinizi kopyalayan internet sitesinin içerikleri daha önce index alırsa, içeriğin asıl sahibi olarak emek hırsızlığından siz suçlanabilir ve ceza alabilirsiniz. Bu sebeple, bu tür konularda dikkatli davranmalı ve düzenli olarak içeriklerinizin kontrolünü yapmalısınız.

Google Spam Şikayeti Almamak için Nelere Dikkat Edilmeli?

İnternet sitesi sahipleri benzer sorunlarla karşılaşmamak ve diğer internet sitesi sahipleri tarafından şikayet almamak için içeriklerinin özgün olmasına özen göstermelidir. Kontrollerin yapılabilmesi için internet üzerinde pek çok farklı araç vardır. Araçlar üzerinden içeriklerinizi kontrol edebilirsiniz.

Daha garanti bir yol arıyorsanız içeriklerinizi her zaman bu işi profesyonel şekilde yapan kişilere hazırlatmalısınız. Böylelikle kopya içerik sorunlarıyla karşılaşmaz ve daha faydalı içerikler oluşturmaya başlayabilirsiniz.

İçerik yazmak süreklilik isteyen ciddi bir iştir. Kullanıcılara faydalı konulardan bahsederken özgün olmak birinci kuraldır. Bu alanda yeteneğiniz ve tecrübeniz olmadığını düşünüyorsanız içeriklerinizi alanında uzman olan kişilere hazırlatmanız gerekir. İçerik için ayırdığınız bütçe sayesinde internet sitenizin arama motorlarının gözünde büyük bir değer kazanabilmesini sağlayabilirsiniz.

Google Spam Skoru (Spam Score) Nedir?

İnternet sitelerinin kendisine özel Google Spam Score’u vardır. Arama motoru optimizasyonuyla ilgili olan herkes sık sık bu skor sistemini inceler ve üzerinde çalışmak zorunda kalır. İnternet sitelerinin güvenliği için son derece önemli olan spam skoru, MOZ tarafından geliştirilmiştir. Bu sistem sayesinde Google spam şikayeti alan internet sitelerinin skoru net bir şekilde görüntülenebilir hale gelmiştir.

İstenen herhangi bir sitenin kalitesinin ve saygınlığının anlaşılması için spam skoru incelemesi yapılması gerekir. Eğer internet sitesi sahipleri en güvenilir platformlardan birisine sahip olmak isterse, Google spam şikayeti almamaya özen göstermelidir.

Kopya içerikler sitenize zarar verebileceği gibi aynı zamanda marka prestijinizi ve imajınızı da zedeleyebilir. Kullanıcıların sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabilecek orijinal içerikler barındırmalısınız. Bu tarz içeriklere sahip olduğunuz zaman kullanıcıların internet sitenizde daha fazla zaman geçirmelerini de sağlayabilirsiniz.

Google, kullanıcıların sitenizde ne kadar zaman geçirdiğini sürekli takip eder. İçerikleriniz diğer rakiplerinize göre daha fazla ilgi görüyor ve kullanıcılar içeriklerinizde daha fazla vakit geçiriyorsa SEO açısından öne çıkmış olursunuz.

İçeriklerinizin kontrolünü yaparken aynı zamanda sizin içeriklerinizi başkalarının kopyalamadığından da emin olmalısınız. İçeriklerinizi başarılı bir şekilde kopyalayan kişilerden dolayı birçok farklı sorunla karşılaşabilirsiniz. İçerik konusuna gereken özeni gösterdiğiniz takdirde spam skorunuzu koruyabilirsiniz.

Son Blog Yazıları