Gökay Bostancı
35.235
27 Kasım 2020 Cuma

Alan Adı Otoritesi Nedir ve Neden Önemlidir?

Alan adı otoritesi, bir internet sitesinin arama motorları üzerindeki değerini gösteren en önemli metrikler arasındadır. SEO çalışmaları için önemli olan alan adı otoritesini yükseltebilecek çalışmalar yapmanız, organik olarak arama motorlarında yüksek trafik almanıza destek verir.

Alan Adı Otoritesi Nedir?

Alan adı otoritesi sayesinde arama motorlarının gözünde değer kazanabilirsiniz. 0 ile 100 arasındaki değerlerle hesaplanan bu metrik, ne kadar yüksek olursa sitenin otoritesi o kadar yüksek olur. Bu değer aynı zamanda rakip analizlerinde önemli bir yere sahiptir. E-ticaret firmalarının bu skorlarını yükseltebilmek için çalışmalar yapılması gerekir.

Alan Adı Otoritesi Hangi Kriterlere Göre Belirlenir?

Bu detay üzerinde çalışmaya başlamadan önce hangi kriterler üzerinde durmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Böylelikle alan adı otoritesi çalışırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de öğrenmiş olursunuz. Bu skoru etkileyen kriterler arasında aşağıdakiler yer alır:

  • Alan adı yaşı
  • Alınan backlink sayısı ve kalitesi
  • Alınmış link sayıları
  • Site trafiği
  • Aranma hacmi
  • Sosyal medyadan aldığınız yönlendirmeler
  • Site SEO yapısı ve genel kalitesi

Bu kriterler alan adı otoritesi skorunuzu doğrudan etkileyen en önemli detaylar arasındadır. Farklı sitelerden alınan linkler, skorunuzu derinden etkiler. Backlink aldığınız zaman sitenizdeki içeriğin değerli olduğunu gösterirsiniz. Farklı sitelerden birden fazla backlink aldığınız zaman otorite konusunda ön plana çıkmaya başlayabilirsiniz.

Fakat backlink konusunda dikkatli olmanızda fayda var. Backlink satın almanız, skorunuza zarar verebilir. Alınan backlinklerin kalitesi son derece önemlidir. Rastgele sitelerden link almanız size herhangi bir fayda sağlamaz. Bu sebeple, sitenize yakın olan yerlerden backlink almanız gerekir.

Alan Adı Otoritesi Yükseltmek için Neler Yapılabilir?

Alan adı otoritesini yükseltmek için içeriklerden yararlanabilirsiniz. Başkalarının referans olarak gösterebileceği içerikler üreterek dikkat çekmeye başlayabilirsiniz.

Bunun dışında SEO çalışmalarının kalitesini de mutlaka artırmalısınız ve profesyonel hareket etmelisiniz. Sitenizi arama motorlarına uyumlu hale getirmezseniz, organik trafik almanız imkansız hale gelir ve arama sorgularında görünmez hale gelirsiniz. Alan adınız eski olsa bile doğru ve güncel SEO çalışmaları yapılmazsa çok fazla yarar göremezsiniz.

Site üzerindeki sayfalarda SEO çalışmaları yapmanız, gereken durumlarda verileri güncel hale getirmeniz sayfanızın değerini artırmanızı sağlar.

SEO ve backlink çalışmalarıyla birlikte tasarım ve kullanıcı deneyimi üzerinde de sıkı bir şekilde çalışmalısınız. Sitenize gelen kişilerin sitede daha fazla vakit geçirmelerini sağlayabilecek çalışmalar yaptığınız zaman arama motorlarının gözünde değer kazanmaya başlarsınız.

Alan Adı Otoritesi Neden Önemli?

Alan adı otoritesi sitenizin güvenilir olduğunu işaret eder. Sitenin alan adı otoritesi skoru yükselmeye başladığı zaman sitede yaptığınız çalışmaların doğru olduğunu anlamaya başlayabilirsiniz.

Google üzerindeki sıralama faktörlerinde de etki sahibi olan alan adı otoritesi yüksek olmalıdır. Site içi link sayılarını artırmanız, site trafiğini ve sitede geçirilen süreyi artırmanız arama motorlarındaki sıralamanız üzerinde pozitif etkiye yol açar.

Alan adı otoritesini sağlayabilmek için gerektiği zaman profesyonel destek almaktan çekinmemelisiniz. Bu metrik arama motorları için en önemli detaylar arasındadır. Ancak tek başına alan adı otoritesi üzerinde çalışmalar yapmanızın herhangi bir faydası olmayabilir.

Alan adı otoritesi ile birlikte diğer detaylarında profesyonel bir şekilde gözden geçirilmesi gerekir. Böylelikle internet sitesinin arama motorları üzerinde görünür hale gelmesi mümkün olur. Kullanıcılara faydalı olabilecek içerikler üretmek, SEO çalışmalarını doğru şekilde yapmak ve diğer tüm optimizasyon çalışmalarının senkronize bir şekilde planlanması sonrasında alan adı otoritesinden de fayda görebilirsiniz.

Son Blog Yazıları